ПЕТЕР ШРОП, ДЕГУСТАТОР НА ВОДА: МИНЕРАЛНАТА ВОДА НА МИХАЛКОВО Е НЕЩО СЪВСЕМ НЕОБИКНОВЕНО
Петер Шроп има рядка професия. Той е дегустатор на вода. Завършил е специалността „Химия на хранителните продукти” в Техническия университет в Мюнхен. Кариерата си започва като ръководител на лаборатория за тестване на храни, но страстта му към добрата храна го отвежда в Дьоменс Академия – Мюнхен. Това е институция за напитки, чийто фокус са бирата, безалкохолните напитки и минералната вода. Тук Петер Шроп се занимава с безалкохолни напитки и минералната вода, по-конкретно със сензориката на тези напитки. За първи път в света в Дьоменс академия е организиран единственият курс за водни сомелиери, ръководен от Петер Шроп. От 2011 година досега в курса са обучени 150 водни сомелиери. От миналата година курсът се провежда и на английски език, за да могат да се обучат и чуждестранни участници.
Господин Шроп, с каква цел идвате в България? Как се подготвихте за мисията си тук?
Моята визита в България е по покана на Компанията за бутилиране на минерална вода Михалково. Разбира се, аз се информирах предварително за техните продукти. И съм много, много нетърпелив. Бих желал след тази визита и личното запознанство да изградим в бъдеще успешно сътрудничество както в областта на обучението, така и по отношение на мърчандайзинга и потреблението на минералната вода от Михалково.
Аз съм и управител на Международния съюз на водните сомелиери, които предлагат множество дейности около потреблението на минералната вода. И в тази област би било желателно едно сътрудничество. Разбира се, че съм любопитен да науча за пазара на минерална вода в България. До сега от България не е имало воден сомелиер в курсовете ни, който да ме е информирал за ситуацията в България. Но може би след моето посещение това ще се промени и скоро ще има водни сомелиери и при вас.
Защо е важно за фирма като Михалково да получи една специализирана оценка като Вашата?
Смятам, че за всяка фирма е важно да получи една външна и независима оценка. Това може би показва аспекти, на които до момента не се е обръщало внимание, но които биха били много важни за бъдещия пазарен успех. Определено това помага да се обменя опит помежду ни.
Има ли различия във вкусовете на хората към водата в различните страни? Как бихте определили „българският вкус“ към водата? Има ли общ европейски вкус към водата?
Със сигурност няма „общоевропейски вкус“ към водата. Ние в Германия традиционно предпочитаме газирана минерална вода, макар че трендът в момента е в посока средно газирана вода. Докато в Италия и Франция предпочитат негазирана вода. По отношение на минерализацията в Европа също има големи различия. Докато в западноевропейските страни се предпочита по бедни на минерални вещества води, в източноевропейските страни има голямо разнообразие на високо минерализирани води.
Господин Шроп, има ли, според Вас, „съвършена вода“? Коя вода е най-близка до „идеалната“?
Всяка минерална вода може да е „идеална“, ако се използва правилно. Има невероятно голям брой естествени минерални води, при това някои са годни да се употребяват за гастрономията /като есенция или придружаваща виното/, други се употребяват като вода за спорт /това зависи естествено от дадената минерализация/. Следователно за всякаква употреба има оптимално пригодена вода. Единствената грешка, която може да се отбележи, е, да се използва една минерална вода в грешно предназначение. Например силно газирана минерална вода заедно с червено вино, богато на танини. Аз лично имам винаги в моя килер най-малко 8 различни води, които избирам според случая: за спорт, за кафето, за различни вина, за освежаване.
Господин Шроп, когато дегустирате една вода накрая трябва да дадете оценка. Каква е тя?
При оценката на минераланите води много малко се придържам към точки и проценти. За мен е много по-важно в оценката да се опишат характеристиките на съответната минерална вода. Тук според мен има необходимост от доработка в бранша на минералните води. И затова от скоро Съюзът на водните сомелиери предлага обширни сензорни ексертизи за минералната вода, в които детайлно се описва вкуса, особеностите и също препоръки. С едно такова детайлно сензорно описание може да се информира клиентът много по-добре за качеството на минералната вода, отколкото с една точкова система.
Ще опитате ли да позиционирате водата от Михалково сред другите природно газирани води?
Задължително и макар че още не съм я дегустирал, като виждам минерализацията, тази вода е подобна по състав на нашата известна немска минерална и лечебна вода „Щаатлихе Фахинген“. Тя принадлежи към класата на естествено газираните води, от които няма много. Затова със сигурност минералната вода на Михалково е нещо съвсем необикновено. Разбира се, че бих взел няколко шишета в Германия, дори само за да обогатя нашия курс за водни сомелиери и да покажа на участниците в курса особеностите на тази вода.
Последни коментари