ПЛОВДИВ – ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА 2019
СОЛ Комюникейшънс подкрепя най- големия културен проект на национално ниво „Европейска столица на културата“ от 2011г.
Инициативата „Европейска столица на културата“ е най- престижната титла в областта на културата в Европа. Фондация „Пловдив 2019“ е организацията, която подготви кандидатурата на Пловдив за титлата Европейска столица на културата и която носи отговорността за успешната реализация на проекта с всички съпътстващи го дейности по популяризация на града и на страната.
Фондацията съдейства за сближаването на европейските народи и култури, обединяване на културни и административни институции, за съвместни проекти и връзката им с европейските и световни такива с цел позиционирането на Пловдив и неговите граждани, както и на съвременната българска култура в международен контекст.
Списание Архитектура, май 2017г.
Пловдив – Европейска столица на културата 2019г.
/Срещу клишетата на познатото/
Д-р Мариана Чолакова
Вероятността да се постави под въпрос, защо точно Пловдив стана Европейска столица на културата през 2019г., е много малка. Аргументите в полза на нашия град и неговите хора бяха изложени пред международното жури на Европейската комисия на 5 септември 2014г. с концепцията „ЗАЕДНО“ рационално и емоционално достатъчно убедително. Убедително означава честно, открито и без скриване на противоречията и дефицитите. Убедително означава също така и с ясна стратегия, как ще развиваме Пловдив в културен и инфраструктурен план до и след 2019 година.
През 2010 година, т.е. 4 години преди конкурса за избора на български град, който ще бъде Европейска столица на културата през 2019г., няколко души в Пловдив се събирахме всяка седмица в продължение на една година и половина, за да проучим този проект. Потопихме се в интернет, за да съберем информация от Европейската комисия в Брюксел и от градовете, които вече са били Европейски столици на културата. Преведохме я на български език, написахме рамков документ за подготовката на Пловдив и какви биха могли да са първите стъпки- съдържателни, административни и медийни. Направихме това като граждани, които искат повече за своя град и са амбициозни, грамотни и отговорни, за да го постигнат.
Много беше важно ръководството на града да не се поддава на внушения, че битката за избор на Европейска столица на културата е предрешена и то на политическо ниво. Знаехме от опита на други градиве, че политическото лобиране за един конкретен град отнема точки от кандидатурата му. Затова и ние започнахме нашата дейност с подписването на меморандум с политическите сили в Пловдив за недопускане на политическа намеса в работата по кандидатурата. Те го подписаха преди да започнем със създаването на структурата за подготовката на нашата кандидатура- общинска фондация „Пловдив- Европейска столица на културата“ преименувана в „Пловдив 2019“ след спечелването на титлата.
Огледахме се добре- кои сме ние, пловдивчани. Хората са най-важното нещо в един град. Ами ние сме българи, роми, арменци, гърци, турци, евреи и живеем заедно. Ние създаваме специфичния облик на нашия град. Затова проведохме десетки изследвания с най-различни фокус групи, за да разберем в по общ културен контекст, от какво са доволни и от какво не са доволни пловдивчани. Ето какъв беше резултатът- той присъства на първа страница в концепцията на Пловдив, с която спечелихме титлата „Европейска столица на културата“: „Всичко, с което се гордеем в Пловдив, е проблематично: историята, разнообразието, културата, градското пространство. Гордеем се с миналото си, но не го свързваме с настоящето. Гордеем се с европейските култури, построили Пловдив през хилядолетията, но в наши дни много от гражданите смятат, че културата е нещо излишно, а Европа е твърде далеч. Гордеем се, че имаме красив и запазен Стар град, но, подобно на една „спяща красавица“, той е лишен от жизненост. Имаме огромно европейско културно наследство (Пловдив е по-стар от Атина и Рим), но на него, както и на много други исторически градове в Европа му липсва връзката със съвремието. Античното наследство се възприема само „исторически“– като атракция за туристите. Но все още сме се захванали за онези отдавна отминали славни дни и сме безкрайно изненадани, че другите европейци не са и чували за Пловдив.“
И така се натрупаха въпроси, които започнаха да ни притискат с търсене на отговори. За какво мечтаем в Пловдив? Как искаме да изглежда нашият град през, а и след 2019г.? Как ще развиваме нашата култура, нашето мислене, какво не ни е достатъчно и как да го направим пълноценно и красиво? Европейска столица на културата се става не само с това, което има един град, а с това, за което мечтаят неговите граждани, с визията за неговото развитие, с ясната стратегия, какво трябва да се направи, за да се промени в положителен смисъл културата и инфраструктурата в Пловдив. Това е правене на културна политика, която изведе нашия град на нова писта- с много бързи обороти, за кратко време и с голям фокус на внимание в национален и европейски мащаб.
Културната политика, която ще осъществяваме в рамките на „Европейска столица на културата- 2019“, която трябва да бъде Държавен Приоритет в сферата на културата, съдържа четири тематични направления/платформи:
СЛИВАНЕ е проектна платформа, която обхваща темите за интеграция на етноси, поколения, територии, различни социални групи и религии. Нашата цел е да сближим общности и поколения, да преодолеем инерцията и изключването, за да създадем по-положителна перспектива и увереност по отношение на града, така че гражданите да развият чувство за място и идентичност, чувство за принадлежност и общност не само на местно ниво, но и с нашите колеги европейци. Проектните клъстери са „Махала“, „Красавицата и Изтока“ и „РегионалE“.
ТРАНСФОРМИРАНЕ означава преосмисляне и „рециклиране“ на забравени и изоставени градски пространства, както и промяна в начина на възприемането им. „Трансформиране“ е и платформата, която разработва нови подходи в образованието и спрямо младите хора, трансформиране на гледната точка и възможностите за гражданите. Проектни групи тук са: „Градски мечти“, „Образовай (се)“, „Река на въображението“.
ВЪЗРАЖДАНЕ се фокусира върху представянето на нови начини за съхраняване и представяне на миналото и културното наследство в съвременен контекст, като го прави част от ежедневието, а не само туристическа атракция. Платформата „Възраждане“ ще опита да мотивира хората да участват в културата, както и да я пренесе близо до тях, защото по този начин ще я интегрира в живота им. Проектните клъстери, свързани с тези идеи, са: „Културата среща хората“, „Машина на времето“, „Изкуство за забравеното бъдеще“.
РЕЛАКСИРАНЕ е посветена на необходимостта от превръщането на Пловдив в град с устойчиво развитие, с осигурен висок индекс на благосъстояние на неговите жители и посетители, със свободно време за забавяне на темпото, за спорт, за посещение на културни мероприятия. Това е начин да покажем как един град на „ръба“ на Европа може да се превърне в добър пример чрез намиране на начин на живот и производствени методи в съответствие с визията на „устойчив, интелигентен и приобщаващ“ растеж на Европа 2020. Основни проектни клъстери: „Айляшки град“, „EUритмика“, „Раздвижи града“.
Програмата на Пловдив за Европейска столица на културата до 2019г. със своите четири основни тематични платформи ще включи десетки малки, средни и големи проекти от всички жанрове.
Наред с това ни очакват мащабни строителни програми и проекти за облагородяване на градската среда. С тях ще заличим видимите и невидими граници, ще създадем по добър стандарт на живот в хармония с природата, с наследството и със съвремения пулс на град Пловдив. Това е нашият уникален шанс да променим нашия град. И да го представим пред Европа и света по-бляскав от всякога. По-бляскав означава и да направим преглед на културната инфраструктура, да я подобрим, да търсим целенасочено и дългосрочно градския ефект с:
- Преосмислянето на архитектурата и културното наследство и поставянето им в съвременен контекст.
- Възстановяване на връзката между тепетата на Пловдив, река Марица и острова Адата и града. Връщането им в сърцето на града чрез артистични интервенции и развитие на градската среда.
- Повече пространства за култура, и ремонтиране на вече съществуващи зони за култура. Изграждане на мобилни многофункционални сцени за концерти.
Инфраструктурните проекти и градското обновяване, което Пловдив планира, ще отвори пространства за големи проекти от програмата през 2019.
От сега трябва да мислим, КАКВО ЩЕ ОСТАНЕ СЛЕД 2019 ГОДИНА В ПЛОВДИВ? Граждани, които обичат своя град още повече; гости, които се връщат в Пловдив по-често; по-здрав и силен културен дух; европейско самочувствие; компетентни културни оператори; промяна в законодателството за стимулирането и финансирането на държавните, общинските и частни културни институции и опазването на културно-историческото наследство; качествено образование в сферата на културата; интегриран план за градско развитие, който кореспондира с културната стратегия на града; материално културно наследство- пулсиращ в разнообразието си „Капана“ и жив „Тютюнев град“, изграждане на Дом за пловдивската опера…
Всъщност клише е очакването да се говори и прави само познатото. Срещу клишето е да обърнем внимание и на непознатото в Пловдив, да разширим културния си поглед и амбиции, да намерим съмишленици и осигурим финансирането.
Не е невъзможно, ще стане- ЗАЕДНО!
Визитка
Д-р Мариана Чолакова
Завършила е философия в Софийския университет, доктор по философия от Лайпцигския университет в Германия, Почетен консул на Федерална република Германия със седалище в Пловдив, Представител на Германо-българската индустриално-търговска камара за район Южен Централен, собственик на агенция за връзки с обществеността „Сол Комюникейшънс“, член на УС на фондация „Пловдив 2019“, член на Съвета на учредителите на фондация „Дом за пловдивската опера“.
Последни коментари